Jetel luční
Trifolium pratense
Kdo by neznal jetel? Většina z nás snad alespoň jako dítě hledala mezi jeho lístky ten jedinečný čtyřlístek, pověstný symbol štěstí. Méně z nás ho i ochutnalo, vysávali jsme sladký nektar z jednotlivých kvítků. Dnes ji známe spíš jako pícninu, rostlinu pro dobytek. Je to ale bylinka hodně zajímavá i pro nás pro, má spoustu zajímavých obsahových látek, je velmi výživná a chutná. Jediná jeho nevýhoda je, že se dost obtížně suší, ale když se to povede, stojí to za to.








Čeleď: bobovité
Výskyt: hojně rozšířená bylina luk a pastvin, vlhká i písčitá místa
Popis: trvalka se vzpřímenou větvenou lodyhou a kůlovitým kořenem. Trubkovité růžovočervené květy tvoří hlávkovité květenství. Plodem je nepukavý lusk se 2 semeny. Trojčetné listy jsou oválné nebo eliptické, mají na horní straně bílý proužek ve tvaru půlměsíce.
Sběr: sbíráme kvetoucí nať nebo jenom květy od května do září. Vybíráme čerstvé květy na počátku kvetení. Sušíme rychle, dobře usušené květy si zachovávají svoji barvu. Zahnědlé květy vyřadíme.
- třísloviny
- glykosidy
- flavonoidy
- izoflavony
- barviva
- fenolické látky
- pryskyřice
- taniny
- pratol a pratensol (flavonové substance)
- silice
- bílkoviny
- kumarin
- kyselinu salicylovou
- fytoestrogen
- vitamíny A a C
- antokyany
- protikřečové
- močopudné
- expektorans
- zvhlčující
- sedativní
- dezinfekční (protiprůjmové i zevně)
- stahující
- celkové posílení organismu
- detoxikační
Vnitřně: průjmy, bronchitida (zánět průdušek), revmatismus, při oteklých žlázách i při cukrovce, ekzémy, lupénka, klimakterické potíže při menopauze, premenstruační syndrom, suchost děložní sliznice, nádory prsou a vaječníků, potravinové doplňky (je velmi výživný), poruchy funkce jater
Zevně: kožní problémy (ekzémy, lupénka, vyrážky, akné), hojení jemných poranění, ve formě masti nebo obkladů z odvaru květů a listů na bolavý prs (zatvrdliny, prasklé bradavky, jizvy), ve formě koupele z odvaru při revmatismu, výplach očí nálevem při zánětu spojivek
Čaj na vykašlávání: kombinace jetele s mátou, fenyklem, mateřídouškou nebo tymiánem.
Čaj na harmonizaci menstruačního cyklu: jetel luční. řebříček obecný, měsíček lékařský, chmel otáčivý. Sušené bylinky smícháme dohromady ve stejném poměru a pijeme čaj (1 PL na 300 ml vody) od 5. dne cyklu 2 – 3 x denně. Účinek se může projevit až po několika měsících.
Pozor by si měli dát lidé s poruchou srážlivosti krve a ženy užívající hormonální antikoncepci, při užívání v přiměřeném množství se žádné kontraindikace neuvádějí.
Máte dotazy?
Máte-li nějaké konkrétní otázky, zajímá vás něco o mně, o mých výrobcích, neváhejte mě kontaktovat.